Документи

Книга 3 | Розділ 4. Діяльність окупаційної влади й місцевого адміністрації у Києві. Національний, релігійний і культурний аспекти. Ставлення до населення й військовополонених. Пропаганда й практика
Книга 3 | Розділ 5. Український національний громадський рух в окупованому Києві
Книга 3 | Розділ 6. Мирне населення в окупованому Києві. Настрої. Життя і смерть
Книга 4 | Розділ 3. Політика нацистської Німеччини на окупованій Україні. Ідеологічні основи та пропагандистська підтримка. Національний, релігійний і культурний аспекти. Ставлення до населення і військовополонених

Доповідна записка тимчасово виконуючого обов‘язки керівника Видавництва Академії Наук України Й.К.Тітова до Президії Всеукраїнської Академії Наук України про стан видавництва та друкарні станом на 25 листопада 1941 р.

27 листопада 1941 р.

Текст (укр.)

До Президії Всеукраїнської Академії наук.

 

Доповідна записка

Т.в.о. Керівника Видавництва Всеукраїнської Академії Наук

про стан Видавництва та друкарні та 25 листопада 1941 р.

 

Через те, що з того часу, як я подавав до п. М.Я.Кирпиченка та до Президії Всеукраїнської Академії Наук свої пропозиції про можливість поновлення роботи у Видавництві та друкарні, умови здійснення цих пропозицій в значній мірі змінилися, я вважаю за потрібне внести до Президії свої нові пропозиції щодо поновлення роботи Видавництва та збереження друкарського майна, яке зараз різні організації намагаються взяти для своїх потреб, про що, як мені стало відомо, вони вже подали заяви до відділу Пропаганди Міської Управи.

На мою думку, треба тепер зробити таке:

1. Подати заяву до відділу Пропаганди Міської Управи про потребу залишити за Видавництвом Академії Наук таке друкарське майно:

а) все устаткування складального цеху, як от: реали, каси, складальні дошки, коректурний верстат, гранки, верстатки тощо;

б) все устаткування і різні [ін]струменти словоливного цеху;

в), все устаткування і різні [ін]струменти стереотипного цеху;

г) все устаткування і різні [ін]струменти палітурно-брошурувального цеху;

д) все устаткування і різні [ін]струменти ремонтно-механічного цеху;

е) друкарські машини: № 2 Аугсбург 8 поштового формату, № 8 Кеніг і Бауер 2-альбомного формату, № 11 Аугсбург альбомного формату, № 12 Кеніг і Бауер 4- поштового формату і одну „американку” зо всіма до них приладдями, включаючи мотори;

ж) дві літографські машини 2-альбомного формату зо всіма до них приладдями, включаючи мотори;

з) два переводні верстати;

і) всю кількість літографських каменів;

к) все устаткування гравірувального цеху;

л) всі фарби й матеріали, що є в друкарській коморі;

й) все майно контори і бухгалтерії друкарні.

2. Перевести все майно друкарні до приміщення першого поверху будинку № 2 по Терещенківській вулиці, або до будинку № 45 по Львівській вулиці, де тепер міститься Інститут Гідрології. У першому випадку (себ-то перевезення друкарні до приміщення будинку №2 по Терещенківській вул.), видавництво матиме грошову економію через скорочення обслуговуючого адміністративно-бухгалтерського штату, бо функції цього зайвого штату будуть виконувати співробітники Видавництва, а у другому випадку (з перевезенням друкарні до будинку №45 по Львівській вулиці) не матимемо вищезгаданої грошової економії, але в цьому разі матимемо краще придатне приміщення, що складається з трьох поверхів, а не одного, як в приміщенні на Терещенківській вул.

3. Щоб мати кошти для покриття витрат зв'язаних з перевезенням друкарні та її пристосуванням до стану функціонуючого виробництва та потрібних на утримання Видавництва в цілому; треба дати відповідне розпорядження про відкриття книгарні, погодивши цю справу з відділом Пропаганди Міської Управи.

4. Для підсилення коштів Видавництва, крім кишенькових німецько-українського і українсько-німецького словників, про негайну потребу видання яких я уже раніше доповідав Президії Академії Наук, вважаю за потрібне просити Президію дати завдання Інституту Літератури негайно підготувати матеріали для друкування "Кобзаря" виданням масового характеру.

5. Поки ще не пізно, треба звернутись до відділу, Преси та Пропаганди німецького військового командування (Б.Кудрявська 24, кімната 1-3) з проханням резервувати відповідну кількість паперу для друкування словників, "Кобзаря" та інших видань наукових робіт інститутів Академії Наук, також картону і коленкору для їх оправи.

За моїми технічними розрахунками треба витратити таку кількість матеріалів:

а) білого паперу для друкування словників

у кількості -50.000 прим. кожного                     22 тонни

б) кольорового паперу для форзацу                 1 "

в) перфокартону для їх оправи                   5100 аркушів

г) білого паперу для друкування "Кобзаря"

в кіль кості 50.000 прим.                                   22,6 тонни

д) кольорового паперу для обгортки                 0,5 "

е) картону деревиного для оправи                   0,6 "

ж) коленкору для корінців оправи               1240 метрів

з) білого паперу для друкування всіх

інших видань                                                     24 тони

к) кольорового паперу для друкування

обкладок до інших видань                                 0,9 "

Загальна сума вартості поліграфічних робіт, паперу і оправочних матеріалів становить:

Словників                                                    296.632 крб.

"Кобзаря"                                                     213.042

Сума авторського гонорару становить:

за словники                                                 25.000 крб.

за "Кобзарь"                                                   8.000 "

Видавничі витрати повинні становити:

по словниках                                                59.326 "

по "Кобзарю"                                                42.606 "

Продажна ціна видань повинна бути встановлена:

2-х словників                                                 20 крб.

"Кобзарь"                                                         9 "

Для складання словників потрібно мати шрифт "нонпарель" кег.6 в кількості 832 кілогр., на який ми вже дали заяву п.Кульвінгу через п. М.Я. Кирпиченка, але ще не маємо відповіді на цю заяву. Коли же не можна буде одержати з-за кордону цей шрифт, то можна буде просити д-ра п. фон Франке (Олександрівська 2) допомогти нам дістати з-за кордону лише відповідну кількість матриць і запасні магазин (частина машин) до складальної машини "Інтертип", що є в друкарні "Українське Слово", яка згодна прийняти замовлення на складання і друкування словників, коли дамо їй вищезазначені частини.

Щодо друкування "Кобзаря", то замовлення на друкування цього видання згодна приняти друкарня, що міститься: на Сінному майдані № 14.

 

Т.в.о. Керівника Видавництва                                                                                           (Й.Тітов)

 

До цього додається 6 копій заяв, пропозицій і відомостей, які мною було подано п. М.Я.Кирпиченкові та Президії Академії Наук.

 

27.ХІ. 1941 р.

 

ДАКО, Ф. Р-2462, оп. 1, спр. 2, арк. 6-10.