Про проект

Проект видання серії тематичних збірок документів і матеріалів «Бабин Яр: людина, влада, історія», було ініційовано 2003 року Громадським комітетом для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру.

 

На той час взагалі не існувало наукової історії трагедії Бабиного Яру, навіть не було правильно визначено місце розстрілів десятків тисяч жертв. Це, зокрема, надавало можливість ініціювати та здійснювати будівництво безпосередньо на праху розстріляних. Крім того, безліч міфів і фальсифікацій було пов’язано з питаннями щодо кількості жертв, складу учасників розстрілів тощо.

 

Оскільки своєю метою Громадський комітет «Бабин Яр» визначив створення Національного меморіалу пам’яті Голокосту та жертв нацизму й тоталітаризму і музею Бабиного Яру, це потребувало написання наукової історії трагедії, підкріпленої автентичними документами. Таке завдання мало розв’язати зазначене видання.

 

Проект був підтриманий

 

Державним комітетом у справах національностей та міграції,
що надав необхідне фінансування

 

Державним комітетом архівів України,
Службою безпеки України
Національною бібліотекою України ім. В. Вернадського,
які безкоштовно надали копії архівних документів, фотографій і мап;

 

Музеєм історії м. Києва
Українським центром історії Голокосту,
чиї співробітники активно долучилися до реалізації проекту.

 

Перша книга серії «Історична топографія і хронологія подій» вийшла російською мовою у 2004 р. Упорядниками та авторами статей стали відповідальний секретар Громадського комітету «Бабин Яр» Віталій Нахманович і завідувач відділу історії Бабиного Яру Музею історії м. Києва Тетяна Євстаф’єфа, науковим редактором – Жанна Ковба. У 2007 р. Олександром Почаєвцем було створено повноцінну онлайн-версію книги.

 

З низки організаційних та фінансових причин проект був надовго призупинений. Лише 2018 р. він був відновлений як онлайн-видання. Це дозволить у подальшому наповнювати документами та матеріалами одразу всі його книги і розділи.

 

Ресурс міститиме архівні документи, фотографії, відео та наукові статті, присвячені історії Бабиного Яру від кінця XVIII до початку XXI ст. Центральною темою є трагедія часів Другої світової війни та Голокосту, коли 29–30 вересня 1941 р. нацисти розстріляли тут майже 34 тис. євреїв, а у подальші два роки розстрілювали всіх, хто вважався їх ворогами: євреїв, ромів, радянських військовополонених і підпільників, українських націоналістів, комуністів, душевнохворих, заручників, в’язнів Сирецького табору. Історію трагедії та пам’яті про неї буде подано в широкому контексті історії м. Києва.

 

Проект реалізують

 

Громадський комітет для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру
Український інститут національної пам’яті
Музей історії міста Києва

 

Керівник проекту
Віталій Нахманович

 

Пошук, підготовка та розміщенні документів на сайті,
Тетяна Заболотна
Олександр Маєвський
Тетяна Пастушенко
Тетяна Себта

 

Оновлена онлайн-версія видання
Сергій Фурс
Володимир Кияниця