Документи

Книга 2 | Том 1 | Розділ 4. Знищення населення Києва й військовополонених у роки окупації. Причини й масштаби
Книга 3 | Розділ 4. Діяльність окупаційної влади й місцевого адміністрації у Києві. Національний, релігійний і культурний аспекти. Ставлення до населення й військовополонених. Пропаганда й практика
Книга 4 | Розділ 3. Політика нацистської Німеччини на окупованій Україні. Ідеологічні основи та пропагандистська підтримка. Національний, релігійний і культурний аспекти. Ставлення до населення і військовополонених

З повідомлення поліції безпеки та СД Німеччини про розстріли євреїв у Києві

07 жовтня 1941 р.

Текст (укр.)

 

Начальник поліції безпеки Берлін, 7 жовтня 1941 р.

і Служби безпеки (СД)

-IV AI-B. №1B/41 g.Rs.

Секретна справа Райху!

 

Донесення про події в СРСР № 106

Страти та інші заходи

З одного боку, через краще економічне становище євреїв при більшовицькій владі і їхню службу донощиками та агентами НКВС, а з іншого – через вибухи, які сталися в Києві і спричинили великі пожежі, хвилювання населення проти євреїв було надзвичайно великим. До цього додається ще і те, що євреї, як доведено, брали участь у підпалюваннях. Тому населення очікувало від німецьких інстанцій відповідних заходів відплати. На цій основі за погодженням з комендантом міста видано заклик всіх євреїв зібратися в понеділок 29 вересня до восьмої години у визначеному місці. Ці заклики були розклеєні членами створеної української міліції по всьому місту. Одночасно також усно було повідомлено, що всі євреї Києва переселяються. У взаємодії зі штабом групи і двома командами полку поліції Південь 29 і 30 вересня зондеркоманда 4-а стратила 33 771 єврея. Гроші, цінні речі, білизна та одяг були зібрані і частково передані націонал-соціалістичній народній доброчинній організації для забезпечення фольксдойчів, частково – комісаріату міської управи для роздачі потребуючому населенню. Сама акція пройшла без перешкод. Не виникло яких-небудь інцидентів. Проведений стосовно євреїв «захід по переселенню» вповні знайшов схвалення населення. Те, що євреї в дійсності були ліквідовані, досі ще не стало відомим, а за дотеперішнім досвідом ледве чи зустріне заперечення. З боку вермахту заходи також були схвалені. Євреї, які не були затримані, або ті, які поступово повертаються у місто з числа втікачів, час від часу піддаються відповідній процедурі.

Одночасно вдалося затримати ряд службовців НКВС, політичних комісарів і партизанських командирів.

Бандерівці унаслідок проведених з боку Києва арештів загубили силу, та було встановлено дотепер тільки участь у розповсюдженні листівок та розклеюванні плакатів. Було проведено 3 арешти, наступні проводяться.

З боку штабу групи, а також зондеркоманди 4-а та також направленої до Києва айнзацкоманди-5 було одразу встановлено зв’язок з відповідними службами. З цими службами була спрямована поточна співпраця та обговорені у щоденних співбесідах актуальні проблеми.

Про діяльність айнзацкоманд повинно бути доповідано при наповненні матеріалом через відповідні доповіді про діяльність у деталях [...].

Косик  В.М. Україна в Другій світовій війні у документах. Збірник німецьких архівних матеріалів (1941-1942). Т.2. –Львів. – 1998. – С. 24-25.