Документи

Книга 3 | Розділ 4. Діяльність окупаційної влади й місцевого адміністрації у Києві. Національний, релігійний і культурний аспекти. Ставлення до населення й військовополонених. Пропаганда й практика
Книга 4 | Розділ 3. Політика нацистської Німеччини на окупованій Україні. Ідеологічні основи та пропагандистська підтримка. Національний, релігійний і культурний аспекти. Ставлення до населення і військовополонених

Звіт про діяльність співробітника Головної робочої групи «Україна» Оперативного штабу райхсляйтера А. Розенберга для окупованих областей про конфіскацію зібрань бібліотек та інститутів м. Києва

18 листопада 1941 р.

Текст (укр.)

м. Київ

 

Оперативний штаб рейхсляйтера Розенберга

для окупованих областей Київ, 18 листопада 1941 [р.].

Головна робоча група «Україна»

 

 

Звіт про діяльність № 2

Стосовно: Конфіскація зібрань бібліотек та інститутів у м. Києві.

Згідно з донесенням від [16].11.1941 [р.] заступник райхскомісара 13.11.1941 р. вирішив, що зібрання бібліотек та інститутів Києва, які в результаті відповідного перегляду будуть визнані потрібними [для установ Райху], необхідно вивезти з Києва до Житомира, а [потім] і до Рівного. При цьому зібрання, призначені для безпосереднього використання у відділах райхскомісаріату, наприклад, для економічного відділу, слід залишити в Рівному. Решту належить відправити звідти до відповідних закладів Райху. Літературу економічного змісту слід переправити, передусім, до Інституту економіки східних держав та Росії у Кенігсберзі1 при консулі Йонасі.

З основним рішенням стосовно вивезення [книжкових зібрань] згоден також і Зайбот2.

Підставою для такого рішення є наступне:

1) Місто Київ не буде місцем перебування райхскомісара, і тому також не залишиться й центром України.

2) Нинішнє місце перебування генералкомісара також буде змінене.

3) Необхідно враховувати і можливість руйнації приміщень через вибухи. Тому бібліотечні зібрання в жодному разі не можуть перебувати у безпеці в Києві. Окрім цього, бібліотеки не мають належного забезпечення збереження їх зібрань.

4) Неконтрольований вивіз бібліотечних зібрань певними групами (група Кюнсберга-Паульсена Міністерства закордонних справ) і спричиненого цим їх розпорошення можна припинити лише завдяки систематичному обліку та забезпеченню належного режиму зберігання.

Відповідно до цього рішення завданням робочих груп, які залишаються у Києві, є систематична ревізія всіх бібліотечних зібрань. Після чого будуть ухвалюватися рішення щодо обсягів їх наступного вивезення і зберігання: у місці перебування райхскомісара або в Райху.

З цією метою заступник райхскомісара направив до Рівного представника робочої групи Києва для складання попереднього донесення.

Перешкодою організованому вивезенню [бібліотечних зібрань з Києва] є брак транспортних засобів та належних приміщень для зберігання книжок.

Обговорення цієї проблеми, яке відбулося 15.11.1941 [р.] за участі виконувача обов’язків керівника економічного відділу при райхскомісаріаті, консула Йонаса (Рівне) та генералкомісара пг. Клемма (Житомир), засвідчило, що вони обидва, в Рівному і Житомирі, прагнуть підшукати належні приміщення, де б надійно забезпечувалося тимчасове зберігання [бібліотечних] зібрань.

Не слід недооцінювати й політичного впливу вивозу зібрань на певні верстви населення. Ще існує впливовий ідейний прошарок населення3, який в умовах сильної недовіри [до окупаційної влади] може угледіти у вивозі їхніх культурних духовних цінностей намір свідомого придушення Києва не лише як політико-економічного центру держави, а й прагнення до духовного та культурного нищення українців.

Тому вивезення [бібліотечних зібрань] з тактичних та політичних міркувань має подаватися як військово-політична і, відповідно, військово-економічна необхідність, а загроза з боку більшовицьких партизанів як домінуючий аргумент для їх перебазування у більш небезпечні місця. Питання полягає лише в тому, чи вдасться цією аргументацією на тривалий час послабити опозиційний спротив українців [вивезенню бібліотечних фондів з Києва].

Робоча група, керуючись вказівками райхскомісара, розпочала перші підготовчі заходи з вивезення [книжкових колекцій].

Після цього повідомлення група чекає відповіді та порад щодо ситуації, яка склалася довкола викладеної проблеми4.

[підпис нерозбірливий]

 

Київ: війна, влада, суспільство, 1939 – 1945. (За документами радянських спецслужб та німецької окупаційної адміністрації). – Київ: Темпора, 2014. - С. 428-429.